وبلاگ

معرفی محصولات بهداشتی طبیعی + 54 ضرر لوازم آرایشی و بهداشتی شیمیایی

محصولات بهداشتی طبیعی

معرفی لوازم آرایشی و محصولات بهداشتی طبیعی

هر فرد در طول روز خواسته یا ناخواسته با محصولات بهداشتی زیادی سروکار دارد. از انواع کرم‌ها و مرطوب کننده‌ها گرفته تا مواد شوینده و پاک کننده. این مواد تأثیر مستقیمی بر سلامت انسان به‌ویژه بخش‌هایی نظیر پوست و ریه دارد که بر کسی پوشیده نیست. حال اگر این لوازم را از محصولات بهداشتی طبیعی انتخاب کنیم، این آسیب‌ها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. دلیل این امر، سازگاری محصولات طبیعی با بدن انسان است که برای همگان واضح و مبرهن است.

اکثر خانم‌ها در حداقل‌ترین شکل ممکن، چندین کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب و مقداری لوازم آرایشی دارند که متأسفانه همه آن‌ها صنعتی است. علاوه بر آن، از محصولاتی نظیر انواع شوینده‌ی ظرف و لباس استفاده می‌کنند که آن‌ها نیز مضرات زیادی برای فرد و محیط خانه دارند و به کودکان نیز آسیب می‌رسانند. جدای از این موارد، همه ما در طول شبانه‌روز چندین بار دندان‌های خود را با خمیردندان صنعتی می‌شوییم. دست و صورتمان را با آب و صابون شیمیایی تمیز می‌کنیم و در حمام، انواع صابون و شامپوی شیمیایی را به موها و پوست بدن خود می‌زنیم.
همه این موارد می‌تواند باعث بروز مشکلات عدیده در بلند مدت شود و گاهی این مشکلات قابل جبران نیستند. وجود انواع بیماری پوستی، مشکلات تنفسی و ریوی، حساسیت‌ها و… به دلیل استفاده از همین مواد و لوازم آرایشی و بهداشتی شیمیایی است.

مضرات استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی صنعتی

ایران در بخش مصرف انواع لوازم آرایشی، رتبه سوم را در خاورمیانه دارد. بر اساس گزارش‌های موجود، میزان مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی در ایران سالانه حدود یک میلیارد دلار است و این جدای از مصرف انواع شوینده است. این حجم عظیم از مصرف انواع لوازم آرایشی خطرات زیر را برای جامعه به وجود آورده است اما کسی به آن توجهی نمی‌کند:

   1. بروز انواع سرطان از جمله سرطان سینه
   2. کوتاه شدن طول عمر بانوان
   3. پیری زودرس پوست
   4. بروز انواع حساست پوستی
   5. بروز جنون گاوی
   6. صدمات کبدی
   7. ایجاد جوش و آکنه
   8. ایدز
   9. هپاتیت
   10. عقیم شدن
   11. ریزش مو
   12. سردرد و سرگیجه
   13. کاهش یادگیری و ایجاد اختلالات رفتاری
   14. کاهش بهره هوشی (IQ)
   15. پرخاشگری
   16. احساس خستگی و کسالت
   17. کم خونی
   18. سقط جنین و یا جلوگیری از رشد و تکامل طبیعی او (مورد 13 تا 18 به دلیل وجود سرب در رژلب‌هاست)
   19. تیرگی پوست
   20. پوکی استخوان
   21. عفونت‌های چشمی و دیگر مشکلات چشم
   22. کاهش اکسیژن رسانی به پوست
   23. تولد نوزادانی با نقص‌هایی نظیر شکاف لب و کام
   24. بروز سرطان تخمدان
   25. صدمات جدی به ریه کودکان
   26. ناهنجاری‌های کلیوی
   27. عفونت پوست اطراف ناخن
   28. شل شدن ناخن‌ها
   29. خارج شدن ناخن‌ها از شکل طبیعی خود تا آخر عمر
   30. بروز عفونت‌های قارچی
   31. درماتیت و التهاب پوستی (مورد 6 تا 10 مربوط به کاشت ناخن است)
   32. تأثیرات منفی بر غدد جنسی
   33. ناهنجاری ذاتی مادرزادی در اندام جنسی نوزادان پسر
   34. آب آوردن ریه‌ها
   35. سردرد، سرگیجه، تهوع، تنگی نفس و حمله‌های آسمی
   36. لرزش بدن در موقعیت‌های خاص
   37. اختلال رشد سیستم عصبی جنین (مورد 11 تا 16 مربوط به لاک ناخن شیمیایی است)
   38. و…

لوازم آرایشی طبیعی

پیشنهاد مطالعه: مقاله ارگانیک چیست؟

مضرات انواع شوینده شیمیایی

علاوه بر این‌ها، مصرف مواد بهداشتی صنعتی نظیر شوینده‌های بدن، ظروف و لباس، مشکلات دیگری به فرد اضافه می‌کند که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

   1. تأخیر در التیام زخم‌ها (استفاده از خمیر دندان صنعتی)
   2. بروز آب مروارید (استفاده از خمیر دندان صنعتی)
   3. قرمزی چشم
   4. آسیب شدید به جنین
   5. نقص جنین
   6. صدمات شدید به پوست
   7. مشکلات تنفسی
   8. مسمومیت
   9. آسم و آلرژی
   10. انواع سرطان
   11. اگزما
   12. بر هم زدن غدد درون‌ریز
   13. تخریب اکوسیستم
   14. وارد شدن انواع سموم به آب و تأثیر مستقیم آن بر موجودات زنده از جمله انسان
   15. عوض شدن بو و طعم آب و آسیب به آب‌های زیرزمینی
   16. آسیب به انواع سطوح نظیر شیرآلات و ظروف
   17. و…

روی هم رفته بیش 54 ضرر برای محصولات بهداشتی صنعتی و شیمیایی ذکر کردیم اما این‌ها همه مضراتی نیست که این مواد ایجاد می‌کنند. ذکر تمامی مضرات مواد شیمیایی در این مقاله ممکن نیست بنابراین وقت آن رسیده که به سلامتی خود اهمیت بیشتری بدهید.

مزایای استفاده از محصولات بهداشتی طبیعی

در صورتی که از لوازم آرایشی و محصولات بهداشتی طبیعی استفاده کنید، بسیاری از این مشکلات از بین می‌روند و بسیاری دیگر به حداقل می‌رسند. استفاده از این محصولات طبیعی مزایای دیگری هم دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

   1. سازگار با پوست و مو
   2. زیباسازی پوست و مو
   3. استحکام دندان و لثه (استفاده از خمیردندان طبیعی)
   4. قوی در پاک کنندگی
   5. غیر سمی
   6. سازگار با محیط زیست
   7. عدم آلودگی شدید آب
   8. بدون ایجاد حساسیت‌های تنفسی
   9. بدون مواد شیمیایی
   10. عدم افزایش بیماری‌های کبدی
   11. عدم ایجاد و تشدید بیماری‌های تنفسی
   12. بدون ایجاد بیماری‌های پوستی
   13. عدم ایجاد افسردگی ناشی از استنشاق گازهای مضر
   14. نیاز به ساییدن کمتر سطوح در پاک کننده‌های لوازم منزل
   15. فاقد مواد مضر و سرطان‌زا
   16. و…

در حقیقت اگر از محصولات بهداشتی طبیعی مخصوص شستن و تمیز کردن سطوح استفاده کنید، خیالتان راحت است که نه سطوح آسیب می‌بینند و نه سلامتی شما در خطر است. زمانی هم که از محصولات بهداشتی طبیعی برای البسه، ظروف و پوست و مو بهره می‌گیرید، مطمئن هستید که هیچ‌گونه حساسیتی برای پوست، مو و سلامت بدن شما ندارند.

این امر حلقه مفقوده تمام مواد شیمیایی صنعتی است که استفاده از آن‌ها سال‌هاست مشکلاتی را برای سلامت انسان ایجاد کرده‌اند و هر درمانی را کمرنگ و یا بی‌اثر می‌کند.

شوینده طبیعی

پیشنهاد مطالعه: مقاله تفاوت ارگانیک و طبیعی

انواع محصولات بهداشتی طبیعی

جمله‌ای که برخی افراد در هنگام شنیدن عبارت «محصولات بهداشتی طبیعی» بیان می‌کنند این است که این محصولات محدود هستند و تمام نیاز فرد و خانه را برطرف نمی‌کنند. در پاسخ باید گفت که در سال‌های اخیر با تلاش جوانان و تکیه بر علوم روز دنیا، این مشکل برطرف شده است و شما می‌توانید هر شوینده و تمیزکننده‌ای را که مد نظر دارید، به‌راحتی خریداری نمایید. انواع محصولات بهداشتی طبیعی تولید شده از سال 1388 تا به امروز عبارت‌اند از:

   • انواع مایع ظرفشویی طبیعی
   • انواع مایع دستشویی طبیعی
   • خمیر دندان طبیعی و گیاهی
   • چوب مسواک طبیعی
   • انواع اسپری پاک کننده سطوح نظیر پاک کننده وان و شیرآلات، اسپری گاز پاک کن، شیشه پاک کن، لکه بر فرش و لباس، پاک کننده سطوح چوبی، اسپری چند منظوره و…
   • لیف گیاهی طبیعی
   • انواع مایع لباسشویی طبیعی و مشکین شوی
   • موبر و نوره زرنیخ‌دار طبیعی
   • انواع صابون ارگانیک و طبیعی سازگار با پوست و مو
   • شامپوهای گیاهی
   • لوازم آرایشی و بهداشتی با قابلیت پاک شدن آسان نظیر انواع لاک، کرم مرطوب کننده، کرم شب، کرم روز، رژ لب، ریمل و هر آنچه یک خانم به آن نیاز دارد.
   • و…

به این ترتیب می‌توان گفت که تمام نیاز یک خانواده به انواع شوینده و لوازم آرایشی در محصولات بهداشتی طبیعی وجود دارد. از طرفی خرید این محصولات بسیار آسان و فروشگاه‌های آن کاملاً در دسترس است. برای خرید محصولات بهداشتی طبیعی می‌توانید سفارش خود را در فروشگاه محصولات طبیعی در سراسر کشور ثبت کنید.

لوازم آرایشی و بهداشتی گیاهی

بسیاری از محصولات بهداشتی طبیعی، منشأ گیاهی دارند. گیاهان به دلیل طبیعی بودن سازگاری بهتری با بدن انسان دارند و لطافت بیشتری نیز ایجاد می‌کنند. تقریباً تمامی خمیر دندان‌ها، مسواک‌ها، صابون‌ها، لوازم آرایشی و کرم‌های طبیعی ریشه گیاهی دارند. از آنجایی که گیاهان انتخاب شده در محصولات بهداشتی طبیعی سمی نیستند، نه‌تنها هیچ خطری ندارند، بلکه سطح سلامت افراد را افزایش می‌دهند. اکثر این محصولات حتی اگر توسط کودکان بلعیده شوند هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

خرید محصولات بهداشتی طبیعی

شاید فکر کنید این سطح از دقت در انتخاب محصولات بهداشتی لازم نیست و یا اینکه دسترسی به آن‌ها به این راحتی نیست و باید برای هر محصول تا قله قاف برویم. پیش‌تر ذکر کردیم که این ذهنیت اشتباه است و امروزه به همت جوانان دانشمند و پرتلاش، محصولات بهداشتی طبیعی با فرمولاسیون دقیق تولید و عرضه می‌شوند.

برندهایی نظیر ایکومویست، بیوالکسیر، گل سیما، مسویکا و دیگر برندهای طبیعی، خرید محصولات بهداشتی طبیعی و مطمئن را آسان نموده‌اند.

جمع‌بندی و سخن پایانی

امروزه برای تمیز کردن تمام چیزهایی که قابل مشاهده است و یا حتی قابل مشاهده نیست (نظیر هوا) نیاز به تمیز کننده داریم. همین امر استفاده از انواع شوینده را افزایش داده است. از طرفی شوینده‌ها، تمیز کننده‌ها و محصولات بهداشتی شیمیایی و صنعتی مشکلات زیادی را برای انسان و محیط زیست ایجاد کرده است. بروز انواع سرطان، آلودگی آب‌های زیرزمینی و روزمینی و حساسیت‌های پوستی نمونه‌ای از این مشکلات است. محصولات بهداشتی طبیعی با حذف مواد شیمیایی از فرآیند تولید و فرآوری، درصدد حذف و یا کاهش این مشکلات است. فروشگاه محصولات طبیعی سفره سلامت با عرضه این محصولات، دسترسی به سلامتی را آسان‌تر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *