وبلاگ

چوب مسواک طبیعی، خواص و نحوه استفاده از آن

راهنمای خرید چوب مسواک

 مسواک طبیعی چیست؟

یکی از سؤالاتی که ممکن است بچه‌ها بپرسند این است که مردم در زمان‌های قدیم دندان‌هایشان را با چه چیزی تمیز می‌کردند؟ آن زمان‌ها که مسواک نبود! حتماً آن زمان‌ها همه مردم دندان‌هایشان خراب می‌شد. در جواب باید گفت اتفاقاً مسواک‌های آن‌ها بسیار بهتر و جالب‌تر از مسواک زمان ما بوده است. آن‌ها از چوب مسواک طبیعی برای تمیز کردن دندان‌هایشان استفاده می‌کردند. این چوب علاوه بر تمیز کردن و سفید کردن دندان، خواص فوق‌العاده‌ای برای سلامتی آن‌ها داشته است که ما از آن محروم هستیم.

ما از مسواک پلاستیکی و خمیر دندان شیمیایی صنعتی استفاده می‌کنیم که دندان‌هایمان را تمیز می‌کنند اما ده‌ها بیماری را به ما می‌افزایند؛ اما آن‌ها از محصولات بهداشتی طبیعی و خدادادی استفاده می‌کردند و اتفاقاً زندگی سالم‌تری هم داشتند. مسواک گیاهی آن‌ها از نوعی درخت به نام سالوادورا پرسیکا به دست می‌آمد که به آن درخت اراک نیز میگویند. البته این درخت هنوز هم رشد می‌کند پس ما هم می‌توانیم از آن استفاده کنیم!

درخت مسواک چه نوع درختی است؟

درخت مسواک نوعی درخت همیشه سبز است که در مناطق هموار رشد می‌کند و با نام‌های درخت اراک، درخت سالوادورا پرسیکا و درخت چوج نیز شناخته می‌شود. ارتفاع این درخت 2 الی 5 متر است و شاخه‌های باریکی دارد. میوه این درخت شبیه به گیلاس و کاملاً خوراکی است و برگ‌های درخشانی دارد. وقتی پوست شاخه‌های باریک این درخت را جدا کنیم، مغز چوب را می‌بینیم. چوب درخت اراک به‌صورت رشته است که آن را برای مسواک بودن مناسب می‌کند. درخت اراک در کشورهای آسیایی می‌روید.

تاریخچه استفاده از چوب مسواک طبیعی

جالب است بدانید این درخت هزاران است که روی کره زمین رشد می‌کند و انسان‌ها از چوب آن به‌عنوان مسواک استفاده می‌کنند. پیامبر اسلام حدود 1400 سال پیش دندان‌های خود را با این مسواک تمیز می‌کردند. گفته می‌شود که ایشان دندان‌های بسیار سفیدی داشته‌اند و هرگز مسواک زدن را ترک نمی‌کردند. مردم مسلمان به پیروی از پیامبرشان مسواک می‌زدند. این در حالی بود که اروپاییان اصلاً نمی‌دانستند مسواک چیست و بعدها از مسلمانان یاد گرفتند.

چوب مسواک طبیعی مخصوص کشورهای آسیایی است. به عبارتی فقط در آسیا رشد می‌کند. حدود 182 گونه گیاهی وجود دارد که به‌عنوان مسواک استفاده می‌شود. چین باستان حدود 1600 سال پیش از میلاد مسیح مسواک گیاهی را می‌شناخت و از آن برای تمیزی دندان‌ها بهره می‌برد. قبل از چینی‌ها، در مصر باستان و در حدود 3000 سال پیش از میلاد، مردم دندان‌های خود را با چوب اراک تمیز می‌کردند. از همه این‌ها جالب‌تر اینکه بابلیان 3500 سال پیش از میلاد مسیح، این مسواک گیاهی را کشف کردند و از آن برای بهداشت دهان و دندان بهره بردند.

چرا باید از مسواک چوبی قدیمی استفاده کنیم؟

علی‌رغم پیشرفت‌های چشمگیر پزشکی مدرن در سراسر جهان، شاهد افزایش پوسیدگی دندان و انواع بیماری لثه در همه جای جهان هستیم. این بدان معنی است که انواع راه‌کارهای پزشکی اعم از تولید خمیر دندان‌های قوی، مسواک‌های جدید و داروهای ضد پوسیدگی، توان مقابله با پوسیدگی دندان را ندارند. این در حالی است مسواک گیاهی از چندین هزار سال پیش تا امروز، عملکرد خوبی در برابر پوسیدگی دندان و حتی سایر بیماری‌های سیستم گوارش از خود نشان داده است. چوب مسواک طبیعی نه‌تنها دندان‌ها را به‌خوبی تمیز و آن‌ها را در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند، بلکه برای خوشبویی دهان، رفع بیماری‌های روده و معده و درمان دیگر بیماری‌ها مفید است.

نحوه استفاده از چوب مسواک

پیشنهاد مطاععه: مقاله معنی ارگانیک چیست؟ 18 دلیل استفاده از محصولات ارگانیک

فواید استفاده از چوب مسواک

درخت اراک فقط یک چوب مسواک نیست بلکه دارای میوه نیز هست. برگ، میوه، پوست، ریشه و چوب درخت اراک همگی قابل استفاده هستند و همه آن‌ها خاصیت درمانی دارند. ما در اینجا فقط به معرفی خواص چوب مسواک طبیعی می‌پردازیم.

   1. تمیز کننده دندان‌ها بدون نیاز به خمیر دندان (مواد تشکیل دهنده آن کار خمیر دندان را می‌کند.)
   2. دارای اثر ضد التهابی
   3. دارای آنتی اکسیدان
   4. ترمیم کننده زخم
   5. آرام بخش
   6. رفع افسردگی
   7. ایجاد نشاط
   8. ضد پوسیدگی دندان به‌طور قوی
   9. ضد عفونی کننده دهان و دندان
   10. درمان درد دندان
   11. سفید کننده دندان
   12. تقویت مینای دندان
   13. دارای خاصیت آنتی باکتریال
   14. ضد تب
   15. ضد تحریک لثه
   16. جلوگیری از خون‌ریزی لثه
   17. جلوگیری و مبارزه با بیماری‌های لثه
   18. تقویت لثه
   19. ضد پلاک
   20. ضد قارچ
   21. از بین برنده بوی بد دهان
   22. اصلاح عملکرد معده
   23. اشتها آور
   24. کمک به هضم غذا
   25. ضد یبوست
   26. ضد تومور
   27. ضد تشنج
   28. ضد پوکی استخوان
   29. ضد دیابت
   30. کاهش چربی خون
   31. تقویت بینایی و رفع تاری چشم
   32. از بین بردن آبریزش چشم
   33. دارای عطر و طعم طبیعی
   34. دفع بلغم
   35. تقویت کننده مو
   36. تقویت حافظه
   37. افزایش قدرت تعقل

نظر دندان پزشکان درباره چوب مسواک چیست؟

خواص و مزایای چوب مسواک طبیعی آن‌چنان ثابت شده است که کسی نمی‌تواند آن را انکار کند. در طی پژوهش‌های انجام شده روی دو گروه از نوجوانان دو شهر در عربستان، نتایج نشان داد افرادی که از مسواک گیاهی استفاده می‌کنند، به‌مراتب دندان‌های سالم‌تری دارند و مشکلات دهان و دندان در بین آنان بسیار ناچیز است. این مطالعات روی دو گروه از افراد میان‌سال نیز انجام شد و نتیجه فرای تصور بود. افراد گروه اول که از کودکی تا میان‌سالی دندان‌های خود را با چوب اراک تمیز کرده بودند، دندان‌های سفید، بدون پوسیدگی و بدون مشکلات دیگر داشتند. گروه دوم همیشه از خمیر دندان‌های گران‌قیمت استفاده می‌کردند. با این وجود پوسیدگی دندان و دیگر مشکلات دهان و دندان در بین آن‌ها رایج بود.

این تحقیق به‌طور آشکار نشان می‌داد که چوب مسواک طبیعی بسیار عالی عمل می‌کند و چیزی نمی‌تواند جایگزین آن شود. پزشکان مدرن به‌خوبی از مزایای این گیاه آگاهی دارند اما کسانی که تجارت مسواک و خمیر دندان شیمیایی برایشان سودمند است فریاد می‌زنند که این چوب‌ها خاصیتی ندارند و باید از خمیر دندان صنعتی استفاده کنید.

چوب مسواک اصل

پیشنهاد مطالعه: مقاله تفاوت ارگانیک و طبیعی

ترکیبات مهم مسواک گیاهی

حال این سؤال پیش می‌آید که مگر چوب مسواک طبیعی چه ترکیباتی دارد که می‌تواند چنین عملکردی داشته باشد؟ ترکیبات مهم موجود در مسواک گیاهی عبارت است از:

   • ترکیبات کلراید
   • فلوئور
   • ساپونین‌ها
   • سالوادورین
   • سیلیس
   • ترکیبات گوگردی
   • استرول‌ها
   • تری متیل آمین
   • ویتامین C
   • فلاوونوئیدها
   • تانن
   • ایزوتیوسیانات
   • فلوراید
   • کلسیم
   • سیلیسیم

این مواد طبیعی ایجاد کننده خواص مسواک گیاهی است.

نحوه استفاده از مسواک طبیعی

حال که مزایا و ترکیبات چوب مسواک طبیعی یا همان چوب اراک را دانستیم، بهتر است نحوه استفاده از آن را نیز بررسی کنیم. برای استفاده از این مسواک گیاهی باید پوست آن جدا کنیم و مغز داخلی چوب را به‌صورت رشته‌ای دربیاوریم. این کار با چند روش ساده انجام می‌پذیرد:

   1. می‌توانیم سر مسواک را به مدت دو روز در یک لیوان آب قرار دهیم. به‌طوری‌که یک سانتی‌متر از چوب درون آب باشد. پس از دو روز، پوست چوب با دست قابل جداسازی است. وقتی پوست را جدا کردیم، می‌بینیم که مغز چوب به‌صورت رشته‌ای درآمده است. حالا می‌توانیم دندان‌هایمان را مسواک کنیم.
   2. اگر وقت کافی برای این کار ندارید، می‌توانید پوست چوب را با استفاده از یک چاقو جدا کنید و سپس سر مسواک را به مدت 15 دقیقه درون آب یا آب‌نمک بگذارید. می‌بینید که مثل روش قبل، سر چوب رشته‌ای شده است.
   3. اگر همین الآن می‌خواهید مسواک بزنید و چوب مسواک طبیعی آماده نیست می‌توانید از روش سوم استفاده کنید. پوست مسواک را با چاقو جدا کنید. سر مسواک را با دندان بجوید تا به‌صورت رشته‌ای دربیاید. حالا دندان‌هایتان را مسواک کنید.

پس از استفاده از چوب مسواک طبیعی برای تمیزی مسواک، آن را به مدت 15 دقیقه در آب‌نمک قرار دهید تا آلودگی‌های دندان که به چوب منتقل شده است، پاک شود. سپس بگذارید در هوای آزاد خشک شود. پس از اینکه خشک شد، آن را درون یک ظرف دربسته قرار دهید.

وقتی چند بار از مسواک استفاده کنید، مسواک خراب می‌شود. کافی است پرزها را قیچی کنید و دوباره سر مسواک را آماده کنید؛ یعنی پوست را جدا کنید و در آب قرار دهید تا رشته‌ای شود.
بهتر است کودکان زیر 7 سال از این مسواک استفاده نکنند؛ زیرا ممکن است به لثه‌هایشان فشار بیاورند و آن را زخمی کنند.

معایب استفاده از چوب مسواک

اگر منتظر یک لیست بلندبالا از معایب مسواک گیاهی هستید باید بگویم خبری از لیست نیست. چوب مسواک طبیعی هیچ عیبی ندارد. به‌جز اینکه شستن دندان‌های آسیایی با آن کمی سخت است و باید قلق آن را یاد بگیرید. اگر نمی‌توانید این کار را انجام بدهید اصلاً ناراحت نباشید. گونه‌ای از مسواک ساخته شده که در واقع فقط دسته مسواک است و به‌جای سر آن، می‌توانید تکه‌ای از چوب مسواک طبیعی را قرار دهید. به این طریق شستن دندان‌های آسیایی نیز به‌راحتی امکان‌پذیر است. تصویر این دسته مسواک را در زیر مشاهده می‌کنید. برای خرید دسته مسواک کلیک کنید.

نمونه‌ای از چوب مسواک برای راحتی در مسواک زدن

پشنهاد مطالعه: مقاله 10 مورد از خواص خمیر دندان طبیعی + مضرات خمیر دندان صنعتی

آیا چوب مسواک می‌تواند جایگزینی برای خمیر دندان باشد؟

بله! مواد و ترکیبات چوب مسواک طبیعی بسیار عالی‌تر از خمیر دندان شیمیایی عمل می‌کند و شما می‌توانید برای همیشه خرید خمیر دندان صنعتی را کنار بگذارید و از این مسواک استفاده کنید. هم دندان‌های سالم‌تری خواهید داشت و هم هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد.

خرید مسواک گیاهی

اگر سؤالتان این است که چوب مسواک طبیعی را از کجا تهیه کنیم، پاسخ بسیار ساده است! تمامی عطاری‌ها، فروشگاه‌های محصولات ارگانیک و فروشگاه‌های محصولات طبیعی این محصول را عرضه می‌کنند؛ بنابراین شما می‌توانید از هرجایی به‌راحتی این محصول را تهیه کنید. فروشگاه محصولات ارگانیک سفره سلامت نیز این محصول را عرضه می‌کند. برای خرید آن می‌توانید اینجا کلیک کنید تا با قیمت مناسب‌تری آن را بخرید.

جمع‌بندی و سخن پایانی

سلامت دهان و دندان بر سلامت تمامی اعضای بدن تأثیر مستقیم دارد. شاید شنیده باشید که پزشکان متخصص قلب و عروق گفته بودند بیماری‌های قلبی ریشه در بیماری‌های دهان و دندان دارند. از طرفی طیف وسیعی از بیماری‌های گوارشی در حقیقت به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و یا استفاده از خمیر دندان‌های شیمیایی و مسواک پلاستیکی به وجود می‌آیند. حتی برخی از بیماری‌های چشم نظیر ضعف بینایی و سوزش و آب‌ریزش چشمی به خاطر خمیر دندان صنعتی است. برای رهایی از این همه بیماری یک راه‌حل ساده وجود دارد. استفاده از چوب مسواک طبیعی که به آن مسواک گیاهی یا مسواک پیامبر نیز میگویند. با مطالعه این مقاله و اطلاع از این موضوع، دیگر درست نیست که به بیماری‌ها ادامه دهید. فقط کافی است یک تغییر کوچک ایجاد کنید: مسواکتان را طبیعی کنید!

فروشگاه محصولات ارگانیک سفره سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *