وبلاگ

ارگانیک چیست؟ 18 مزیت استفاده از محصولات ارگانیک

14 ویژگی محصولات ارگانیک

محصولات ارگانیک چیست؟

انواع محصولات ارگانیک به محصولاتی گفته می‌شود که کاملاً طبیعی باشند. بدین‌صورت که مواد شیمیایی و مضر در آن استفاده نشده و همچنین موادی که موجب تغییر ماهیت طبیعی محصول شود در آن به‌کار برده نشود. از طرفی انواع آفت‌ها و قارچ‌ها نیز در ترکیبات آن موجود نباشد.

به‌عبارت‌دیگر محصولات ارگانیک کاملاً طبیعی و خالص هستند. ازاین‌رو بر سلامتی بدن انسان و حفظ محیط‌زیست تأثیرات بسزایی دارد. این نوع محصولات در خاکی رشد می‌کنند که هیچ نوع سم و مواد شیمیایی در آن موجود نباشد.

این محصولات در دسته کالاهای لوکس قرار ندارند بلکه محصولاتی طبیعی هستند که در دسته محصولات کشاورزی و دامی قرار دارند.

معنی یا مترادف ارگانیک چیست؟

کلمه ارگانیک از یک واژه یونانی به معنای «موجوات زنده ارگانیزه» گرفته شده است. اینکه بخواهیم این کلمه را به صورت مستقل معنی کنیم شاید نتواند حق مطلب را به خوبی ادا کند. به عبارتی واژه ارگانیک در زبان فارسی در کنار سایر واژه‌ها معنا می‌یابد. کلماتی نظیر زیست، محصولات، کشاورزی و… می‌توانند معنی ارگانیک را بهتر به مخاطب برسانند؛ اما به هر حال اگر بخواهیم این کلمه را به تنهایی معنا کنیم، می‌توانیم بگوییم واژه‎هایی نظیر اندامی، مربوط به اندام، آلی، عضوی و اندام آور معادل فارسی ارگانیک هستند.

محصولات ارگانیک چگونه به دست می‌آیند؟

محصولات ارگانیک با استفاده از کشاورزی ارگانیک و دامداری ارگانیک به دست می‌آیند. در کشاورزی ارگانیک هیچ‌گونه سم، آفت کش، کود شیمیایی و هورمون استفاده نمی‌شود. دامداری ارگانیک نیز توجه ویژه‌ای نسبت به عدم استفاده از داروهای دامی و آنتی‌بیوتیکی دارد؛ تا جایی که حتی به استرس نداشتن دام و طیور نیز توجه می‌کند.

همچنین طبق بررسی‌های کارشناسان در این زمینه، در سیستم‌های ارگانیک نباید از موجودات و موادی که دست‌کاری ژنتیکی شده‌اند، استفاده نمود. محصولات ارگانیک به دلیل خالص و طبیعی بودن به‌عنوان محصولات سالم شناخته می‌شوند. برخلاف این موضوع امروزه انسان‌ها دانش کمتری نسبت به این موضوع دارند.

ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با فواید فوق‌العاده و بی‌نظیر محصولات ارگانیک، طبیعی و سالم آشنا کنیم. همچنین راجع به این محصولات یونیک اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم تا به‌این‌ترتیب در انتخاب مواد مورد استفاده روزمره خود، دقت و اهمیت بیشتری به کار ببرید.

ارگانیک

چرا باید از محصولات ارگانیک استفاده کنیم؟

برخی افراد بر این باورند که مواد دارای طول مدت مصرف بالاتر، کارایی بهتری دارند؛ اما این باور کاملاً نادرست. چراکه هیچ دلیل علمی این گفته را تائید نمی‌کند. در مقابل این ادعا باید گفت که در محصولات شیمیایی که طول مدت بالاتری دارند، از انواع نگهدارنده‌ها استفاده شده است. این مواد نگهدارنده موجب بروز انواع بیماری‌ها ازجمله سرطان می‌شود.

اما در محصولات ارگانیک به‌هیچ‌وجه از مواد نگهدارنده استفاده نشده بلکه کاملاً خالص بوده و همان‌طور که ذکر شد، منشأ طبیعی دارند.

برای مثال مواد نگهدارنده موجود در شیرهای استریلیزه موجب کاهش کلسیم شیر می‌شود یا بسیاری از لوازم‌آرایشی و بهداشتی به دلیل وجود مواد شیمیایی و نگهدارنده‌ها باعث بروز انواع بیماری‌های پوستی می‌شوند.

اما لوازم‌آرایشی و بهداشتی ارگانیک نه‌تنها هیچ آسیبی به پوست و بدن وارد نمی‌کنند، بلکه باعث درمان بسیاری از مشکلات پوستی و دیگر بیماری‌ها خواهند شد.

محصولات آرایشی و بهداشتی

این محصولات شامل انواع مدادهای چشم و ابرو، کرم پودر، رژ لب و دیگر محصولات آرایشی هستند که علاوه بر جنبه آرایشی و زیبایی، دارای فواید بسیاری هستند. برای مثال مدادهای ابرو ارگانیک از ریزش ابروها جلوگیری می‌کند.

صابون‌های و شامپوهای ارگانیک از دیگر محصولات طبیعی می‌باشند که ازلحاظ بهداشتی کارایی خارق‌العاده‌ای در مراقبت از پوست و مو دارد.

یکی دیگر از محصولات درجه‌یک ارگانیک شامل انواع روغن‌های آرایشی، بهداشتی و خوراکی است که بسیار حائز اهمیت است.

به این نکته باید اشاره کرد که محصولات ارگانیک بسیار فراوان بوده و در اینجا فقط به برخی از مهم‌ترین دسته‌های آن اشاره می‌کنیم.

تفاوت ارگانیک و غیر ارگانیک

این محصولات انواع گوناگونی را شامل می‌شوند. گروهی از این نوع محصولات شامل سبزیجات و میوه‌ها هستند که کاملاً در خاک‌هایی که چندین سال در آن‌ها از آفت کش‌ها و مواد شیمیایی استفاده نشده است، رشد می‌کنند. همچنین در طی مراحل رشد و تکثیر آن، از هیچ نوع مواد مضری استفاده نشده است.

میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک در اندازه‌ها و رنگ‌های کاملاً طبیعی بوده و طبق بررسی‌های صورت گرفته، دارای محتواهای ریزمغذی بالاتری هستند. البته مقدار نیتروژن موجود در بعضی از سبزیجات به‌خصوص سبزیجات برگ سبز ارگانیک، نسبت به گیاهان معمولی کمتر است.

قابل توضیح است که طبق مطالعات صورت گرفته غلظت اسید فنولیک، پلی فنول‌ها، استیلبن‌ها و آنتوسیانین‌ها در محصولات ارگانیک نسبت به محصولات طبیعی بالاتر است.

یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت‌های ارگانیک و غیر ارگانیک، مقدار سطح باقی‌مانده آفت کش‌ها است که این مسئله نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. حضور بیشتر آفت کش‌ها در محصولات غیر ارگانیک بسیار خطرناک است.

گروه دیگری از محصولات ارگانیک که امروزه بین افراد رایج شده و تأثیرات عالی آن به‌طور قابل‌توجهی چشمگیر است شامل محصولات آرایشی و بهداشتی است.

تفاوت محصولات طبیعی و ارگانیک و سالم

بسیاری از افراد تفاوت ارگانیک و طبیعی و سالم را نمی‌دانند و به همین دلیل، در هنگام خرید این محصولات، دچار اشتباه می‌شوند. برخی از فروشندگان نیز با اطلاع از این مورد، محصولات طبیعی یا دیگر محصولات را به‌جای محصولات ارگانیک به مشتری می‌فروشند.

برای داشتن یک خرید درست، بهتر است تفاوت محصولات طبیعی و ارگانیک و سالم را بدانید. محصولات طبیعی به محصولاتی گفته می‌شود که انسان در تولید آن هیچ‌گونه دخالتی نداشته باشد؛ مانند گیاه ریواسی که در دشت‌های پلنگ دره قم روییده است.

محصولات سالم نیز به محصولاتی گفته می‌شود که در تولید آن، حداقل میزان کود شیمیایی به‌کاررفته باشد؛ اما محصولات ارگانیک محصولاتی هستند که توسط انسان تولید شده‌اند و در آن‌ها از مواد شیمیایی استفاده نشده و ویژگی‌های گفته‌شده در این مقاله را دارا باشند.

دسته‌بندی

محصولات دارای 4 دسته هستند و یک محصول، با توجه به میزان ترکیبات طبیعی آن، در یکی از این 4 دسته قرار می‌گیرند:

  • صد در صد ارگانیک: محصولاتی که به‌طور کامل از ترکیبات ارگانیک تشکیل شده‌اند.
  • ارگانیک: محصولاتی که به میزان ۹۵ درصد متشکل از ترکیبات ارگانیک هستند.
  • تولیدشده با مواد ارگانیک: محصولاتی که حداقل دارای ۷۰ درصد مواد ارگانیک باشند.
  • غیر ارگانیک: مواد غذایی که میزان مواد ارگانیک در آن‌ها، کم‌تر از ۷۰ درصد باشد.

این درجه‌بندی در کشور ایران متفاوت از سایر کشورهاست و با توجه به میزان مواد ارگانیک در آن‌ها، می‌توانند در دو دسته ارگانیک و در حال گذار قرار بگیرند.

انواع محصولات ارگانیک و ویژگی‌های آن

همان‌طور که ذکر شد این محصولات را محصولاتی طبیعی و سالم می‌نامند که فواید فراوانی دارند. در ادامه به بررسی برخی از این فواید می‌پردازیم.

محصولات خوراکی

غذاهای ارگانیک فاقد هرگونه مواد شیمیایی و خارجی هستند که با انواع ویتامین‌ها و ترکیبات آلی واکنش نشان می‌دهند؛ بنابراین با مصرف این غذاها از بیماری‌های قلبی، اختلال‌های بینایی و انواع سرطان جلوگیری خواهید نمود.

اسیدهای چرب سالم موجود در آن برای تقویت و محافظت از قلب و عروق مفید است. بسیاری از افراد در مسائل بهداشتی در معرض انواع بیماری‌ها قرار دارند. برای این مشکل حتماً باید اقداماتی در جهت درمان صورت گیرد.

محصولات بهداشتی

شامپوهای ارگانیک از ریزش مو جلوگیری کرده و بسیاری از مشکلات مو ازجمله شوره و رشک را برای همیشه رفع و درمان خواهد نمود.

انواع صابون‌های ارگانیک در رفع و درمان بسیاری از اختلال‌های پوستی مؤثر و مفید هستند. همچنین از بروز انواع بیماری‌های پوستی به‌خصوص سرطان پوست جلوگیری می‌نماید.

محصولات آرایشی ارگانیک نیز فوایدی را دارا هستند. ازجمله این فواید شامل موارد زیر است:

مدادهای آرایشی ارگانیک از ریزش ابروها و مژه‌ها به‌شدت خودداری می‌کند؛ بنابراین موجب پرپشتی مژه‌ها و ابروها می‌شوند. همچنین نور و جلای چشم را افزایش می‌دهند.

کرم پودرها و روغن‌های ارگانیک با منشأ گیاهی و حیوانی، تأثیرات فوق‌العاده‌ای برای پوست و مو دارند و موجب رفع و درمان تمامی لکه‌ها و جوش‌های پوست می‌شوند. همچنین از پوست در مقابل نور خورشید و اشعه‌ی مضر محافظت می‌کند.

ارگانیک چیست؟

درمان با خوراکی‌ها

امروزه بسیاری از افراد پوکی استخوان دارند و از درد رنج می‌برند. این افراد می‌توانند با مصرف محصولات ارگانیک به‌صورت کاملاً طبیعی و سالم این عارضه را درمان نمایند.

پزشکان بسیاری به مصرف محصولات ارگانیک بر بسیاری از بیماری‌ها توصیه می‌کنند. همچنین در طب سنتی نیز بهترین راه درمان برخی از بیماری‌ها مصرف روزانه و صحیح محصولات ارگانیک توصیه شده است.

محصولات ارگانیک و طبیعی از قیمت کاملاً مناسبی برخوردار هستند. با یک‌بار استفاده از محصولات بی‌نظیر ارگانیک، از کیفیت فوق‌العاده آن بهره خواهید برد.

همچنین اگر به دنبال حفظ مقاومت و زیبایی ناخن‌ها و دندان‌های خود هستید می‌توانید با اطمینان خاطر از این محصولات سالم استفاده کنید.

مرغوبیت محصولات ارگانیک در بین مصرف‌کنندگان از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. شما می‌توانید با استفاده از این محصولات، زیبایی و سلامتی را به خود و اطرافیانتان هدیه کنید.

لیست محصولات ارگانیک و دسته‌بندی‌های آن

محصولات ارگانیک دارای 11 دسته مجزا هستند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

در بین این محصولات برخی موارد بیشتر از سایرین مورد استفاده و توجه خریداران قرار گرفته‌اند. این محصولات را در ادامه معرفی می‌کنیم.

پرفروش‌ترین محصولات ارگانیک

در بین انواع محصولات معرفی شده، برخی از اقلام محبوبیت بیش‌تری در میان خریداران کسب کرده‌اند. این محبوبیت به این دلیل است که افراد به‌راحتی می‌توانند محصول مورد نظر را با نمونه غیر ارگانیک آن مقایسه نموده و تفاوت آشکار آن را ببینند. برای مثال طعم و عطر برنج و چای ارگانیک را با نمونه غیر ارگانیک آن می‌توان به‌راحتی مقایسه نمود. لیست پرفروش‌ترین محصولات ارگانیک تا به امروز به این شکل بوده است:

    • انواع عسل ارگانیک
    • چای ارگانیک
    • روغن زیتون ارگانیک
    • انواع عرقیات گیاهی
    • انواع روغن خوراکی ارگانیک
    • ارده کنجد ارگانیک
    • انواع زیتون پرورده و زیتون ویژه ارگانیک
    • مغز تخمه آفتابگردان
    • مغز تخمه کدو

این محصولات و دسته‌بندی آن‌ها پرفروش‌ترین محصولات ارگانیک بوده و افراد بیشتری به خرید آن تمایل دارند. از مهم‌ترین دلایل پرفروش بودن این دسته از محصولات ارگانیک، خواص و فوایدی است که این اقلام پرمصرف ارگانیک ارائه می‌دهند.

فواید و ویژگی‌های محصولات ارگانیک در یک نگاه

از مهم‌ترین فواید محصولات ارگانیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

   1. کیفیت و طعم بهتر
   2. ارزش غذایی بیشتر به دلیل وجود مقدار بیشتر منیزیم، آهن، ویتامین c، فسفر و کلسیم
   3. دارای مقادیر زیاد آنتی اکسیدان
   4. سلامت خاک و محیط‌زیست
   5. مغذی شدن و بهبود خاک کشاورزی
   6. مناسب برای تغذیه کودکان
   7. جلوگیری از ابتلا به سرطان
   8. کاهش انواع بیماری به دلیل وجود آنتی اکسیدان
   9. کاهش خطر ابتلا به سرطان به دلیل عدم استفاده از آفت کش‌ها
   10. کاهش خطر ابتلا به اختلالات عصبی
   11. کاهش بیماری‌های ناباروری
   12. کاهش ضعف سیستم عصبی
   13. عدم دست‌کاری از لحاظ ژنتیکی
   14. عدم استفاده از هورمون‌ها و مواد شیمیایی در پرورش دام و طیور ارگانیک
   15. عدم استفاده از هورمون‌ها و مواد شیمیایی در کشاورزی ارگانیک
   16. افزایش تنوع زیستی
   17. عدم استفاده از آنتی‌بیوتیک در پرورش حیوانات
   18. مناسب برای افرادی که به مواد افزودنی و نگهدارنده حساسیت دارند

معایب محصولات ارگانیک

هرچند این محصولات فواید و مزایای زیادی دارند، اما باید توجه داشت که این محصولات، در کنار مزایای پرشمار، دارای معایبی نیز هستند که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

  • قیمت بالاتر نسبت به محصولات دیگر
  • ماندگاری کمتری به دلیل عدم استفاده از مواد نگهدارنده
  • احتمال افزایش باکتری‌های مضر به دلیل عدم استفاده از سموم و آفت کش‌ها

بااین‌حال اگر سعی در استفاده از محصولات تازه داشته باشیم از دو مورد آخر در امان خواهیم بود و در حقیقت، درست‌ترین شکل استفاده از محصولات غذایی نیز همین است. خرید به‌موقع و به‌اندازه مصرف و همچنین استفاده در بازه زمانی مشخص‌شده برای محصول، ما را از مواجهه با این دو مورد دور خواهد کرد.

از طرفی قیمت بالاتر آن به دلیل نوع تولید و ارزش غذایی بالا، کاملا قابل توجیه بوده و بیش از این نیاز به بررسی ندارد.

خرید محصولات طبیعی و ارگانیک

شاید پس‌ازاین همه توضیح درباره محصولات ارگانیک و طبیعی سؤالی به ذهنتان رسیده باشد! اینکه این محصولات را از کجا بخریم؟ خب باید گفت سایت‌ها و فروشگاه‌های زیادی هستند که این محصولات را ارائه می‌دهند؛ اما مهم است که محصولات خریداری‌شده اصیل بوده و کیفیت بالایی داشته باشند و فروشگاه مدنظر، تحت نظارت انجمن ارگانیک ایران باشد.

فروشگاه سفره سلامت مفتخر است که این محصولات را در اختیار مشتریان عزیز قرار داده و در تهیه این اقلام، دقت لازم را به عمل آورده است تا مشتری بتواند بدون دغدغه، محصولی سالم و درجه یک را تهیه نماید.

این فروشگاه زیر نظر مستقیم انجمن ارگانیک ایران بوده و با بهترین شرکت‌ها در جهت عرضه محصولات ارگانیک همکاری می‌نماید. علاوه بر همه این موارد، در صورتی که مشتری به هر دلیل از کالای خریداری شده رضایت نداشته باشد، می‌تواند از ضمانت بازگشت و مرجوعی استفاده نموده و محصول را مرجوع نماید. فروشگاه محصولات ارگانیک سفره سلامت ضمانت مرجوعی و بازگشت را در دستور کار خود قرار داده است.

یک نظر در “ارگانیک چیست؟ 18 مزیت استفاده از محصولات ارگانیک

 1. سجادی گفت:

  خیلی کامل بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *