وبلاگ

تفاوت ارگانیک و طبیعی چیست؟

تفاوت ارگانیک و طبیعی

تفاوت ارگانیک و طبیعی

در مقالات پیشین محصولات ارگانیک و محصولات طبیعی را معرفی نموده و راه‌های شناخت آن‌ها را بررسی کردیم. در این مقاله به بررسی تفاوت ارگانیک و طبیعی می‌پردازیم.

همان‌طور که گفته شد، این دو محصول با یکدیگر یکسان نبوده و تفاوت‌های زیادی دارند. این تفاوت‌ها عبارت‌اند از:

    • تفاوت در تولید
    • تفاوت در فرآوری
    • تفاوت در تضمین و نظارت
    • تفاوت در قیمت

پیش از بررسی تفاوت ارگانیک و طبیعی، ابتدا به تعریف هر یک از این محصولات می‌پردازیم تا راحت‌تر بتوانیم تفاوت این دو را درک کنیم.

محصولات ارگانیک

محصولات ارگانیک به محصولاتی می‌گویند که در مراحل تولید و فراوری آن، هیچ‌گونه مواد شیمیایی و مضر نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها، آفت‌کش‌ها، کودهای شیمیایی و حتی ضد علف نیز به کار نرفته باشد. با این تعریف، تولید و فرآوری این محصولات زحمت بیشتر و به‌تبع، قیمت بالاتری به همراه خواهند داشت و در عوض، طعم، کیفیت، مواد مغذی و ارزش غذایی بالاتری ارائه می‌دهند. این محصولات بالاترین کیفیت و بهترین طعم و مزه را دارند و به همین جهت است که می‌توان به جرئت گفت خرید محصولات ارگانیک تاثیر مستقیمی بر سلامت تمامی افراد جامعه به‌خصوص کودکان و سالمندان دارد.

محصولات طبیعی

اما در تعریف محصولات طبیعی باید گفت که در این محصولات، حداقل پردازش و فرآوری انجام می‌گیرد. به‌طوری‌که هم مواد تشکیل‌دهنده آن مصنوعی نباشد و هم حاوی مواد افزودنی خاص مانند هورمون‌ها، رنگ‌های خوراکی، نگه‌دارنده‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها، شیرین‌کننده‌ها و طعم‌دهنده‌های مصنوعی نباشند. به همین دلیل خرید محصولات طبیعی می‌تواند در جهت افزایش و بهبود سلامتی به افراد کمک کند.

تفاوت ارگانیک و طبیعی در تولید و فرآوری

با توجه به تعریف ارگانیک و طبیعی می‌توان گفت این دو محصول، در مراحل تولید و فرآوری با یکدیگر متفاوت هستند. در کشاورزی ارگانیک از کودهای طبیعی و کمپوست‌ها استفاده می‌شود اما محصولات طبیعی به‌طور طبیعی به عمل می‌آیند. تفاوت ارگانیک و طبیعی در این دو بخش، تفاوت در طعم، رنگ، عطر، مواد معدنی، ارزش غذایی، قیمت محصول و نحوه نگهداری را در پی دارد.

نکته قابل‌ذکر این است که هر دو این محصولات بسیار کیفیت بالاتری نسبت به محصولات ترا ریخته و صنعتی دارند و نمی‌توان آن‌ها را با محصولات صنعتی مقایسه نمود.

تفاوت در تضمین و نظارت

دیگر تفاوت ارگانیک و طبیعی، نحوه نظارت بر آن است. محصولات ارگانیک تحت نظارت سازمان‌هایی نظیر انجمن ارگانیک ایران هستند اما برای محصولات طبیعی هیچ سازمان، ارگان یا انجمنی وجود ندارد تا بر اجرای درست آن نظارت کند. همین امر موجب می‌شود افراد سودجو بدون دریافت هیچ‌گونه مجوزی برچسب طبیعی را بر محصولات خود قرار داده و از اعتماد مردم به این محصولات سوءاستفاده کنند. از این رو لازم است برای خرید محصولات طبیعی، به فروشگاه‌های معتبر مراجعه نمایید و یا از سایت‌هایی خرید کنید که از مجاز بودن آن و طبیعی بودن محصولاتشان اطمینان داشته باشید.

تفاوت ارگانیک و طبیعی در قیمت‌گذاری

محصولات ارگانیک دارای قیمت بالاتری هستند. چراکه در مراحل تولید آن نمی‌توان از هیچ‌گونه کود شیمیایی و یا داروهای شیمیایی استفاده کرد و این موضوع، مراحل تولید را با سختی بیشتری همراه می‌نماید. با توجه به این موضوع، چنانچه در هنگام خرید محصولات ارگانیک، فروشنده قیمت بسیار پایینی ارائه داد در ارگانیک بودن آن تردید کنید. این امر در هنگام خرید محصولات طبیعی نیز قابل توجه است. زیرا اگرچه قیمت محصولات طبیعی پایین‌تر از محصولات ارگانیک است، اما به دلیل نحوه و فرایند تولید محصولات طبیعی، قیمت آن از محصولات شیمیایی و تراریخته بالاتر است.

جمع‌بندی

با تعریف هر یک از محصولات طبیعی و ارگانیک، به تفاوت ارگانیک و طبیعی پی بردیم. استفاده از این محصولات به دلیل نحوه تولید و فرآوری آن، برای بدن بسیار مفید است و باعث درمان بسیاری از بیماری‌ها و جلوگیری از بسیاری از بیماری‌های دیگر می‌شود. برای خرید محصول موردنیاز، لازم است ابتدا تفاوت ارگانیک و طبیعی و البته فروشگاه‌های معتبر آن را بشناسید و سپس اقدام کنید. فروشگاه اینترنتی سفره سلامت، محصولات خود را با دقت انتخاب می‌کند تا مشتریان با آرامش خیال بتوانند محصولات موردنیاز خود را خریداری کنند. همچنین درصورتی‌که به هر دلیل از کالای خود راضی نباشند، می‌توانند آن را عودت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *