وبلاگ

معرفی ویژگی‌های مایع دستشویی طبیعی

معرفی مایع دستشویی طبیعی و خواص آن

مایع دستشویی طبیعی

مایع دستشویی طبیعی یا همان صابون مایع یکی از انواع مواد شوینده و محصولات بهداشتی طبیعی است که برای درگیری کمتر با عوارض ناشی از مواد شوینده شیمیایی بهتر است از آن استفاده کنیم. مواد شوینده شیمیایی قدرت پاک کنندگی بالایی دارند و همین امر موجب محبوبیت آن‌ها شده است. با این وجود، این محصولات عوارض و خطرات زیادی برای سلامتی انسان و محیط زیست دارد که متأسفانه برای بسیاری از مردم بی‌اهمیت شده است.

عوارض ناشی از شوینده‌های شیمیایی هر روز در حال گسترش است. بیماری‌هایی نظیر اگزما، مشکلات ریوی و تنفسی، برخی موارد ناباروری و… به دلیل مصرف همین مواد است. علاوه بر این‌ها، آلودگی آب‌ها و مرگ‌ومیر جانوران دریایی به دلیل ورود پساب‌های حاوی مواد شوینده به دریاها و اقیانوس‌هاست که دیگر برای کسی اهمیتی ندارد و روزبه‌روز نیز در حال افزایش است.

برای متوقف کردن تمامی این مشکلات و پیشگیری از بروز مشکلات بعدی، نیاز است تا در نوع مواد شوینده مورد استفاده تجدیدنظر کنیم. در این راستا استفاده از مایع دستشویی طبیعی می‌تواند به میزان زیادی به رفع این مشکلات کمک کند؛ زیرا همه افراد همه‌روزه چندین مرتبه از این ماده استفاده می‌کنند. این موضوع نشان‌گر حجم بالای استفاده از این مواد و ورود بیش از اندازه آن به طبیعت به‌ویژه آب‌هاست.

عوارض و خطرات مایع دستشویی شیمیایی

همان‌گونه که پیش از این اشاره شد، مواد شوینده شیمیایی خطرات و عوارض زیادی دارد. این عوارض تنها دامن‌گیر انسان‌ها نمی‌شود بلکه تمامی کره زمین اعم از پوشش گیاهی و زیست جانوری را درگیر می‌کند. در این میان بیشترین آسیب متوجه انسان است؛ زیرا مجبور است در آینده در همان اکوسیستمی زندگی کند که آن را نابود ساخته و آبی را مصرف کند که آن را مملو از مواد شیمیایی کرده است. برخی از مشکلات به وجود آمده توسط مواد شوینده شیمیایی عبارت است از:

   • بروز مشکلات تنفسی
   • مشکلات ریوی
   • حساسیت‌های پوستی
   • مسمومیت
   • سوزش و آبریزش چشم
   • تأخیر در بهبود زخم‌ها
   • آسیب جدی به جنین در صورت استفاده زنان باردار از این مواد
   • انواع سرطان
   • ایجاد اختلال در غدد درون‌ریز
   • نابودی گیاهان
   • مرگ‌ومیر جانداران
   • آلودگی آب‌های زیرزمینی، رودخانه‌ها، دریاها و اقیانوس‌ها

می‌بینید که این مشکلات کم و یا ساده نیستند تا به‌راحتی بتوان از کنار آن عبور کرد؛ بنابراین بهتر است برای داشتن زندگی سالم، بدن سالم و محیط زیست سالم، دست از استفاده از محصولات شیمیایی برداریم و به محصولات طبیعی روی آوریم. یکی از این محصولات و شوینده‌های طبیعی، مایع دستشویی طبیعی است.

ویژگی‌های مایع دستشویی طبیعی

پیشنهاد مطالعه: مقاله ویژگی‌های منحصر به فرد مایع ظرفشویی طبیعی

فواید و ویژگی‌های مایع دستشویی طبیعی

علاوه بر رفع و کاهش مشکلاتی که در بالا ذکر کردیم، استفاده از مایع دستشویی طبیعی مزایای دیگری هم دارد. برخی از این مزایا و ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

   1. نرمی و لطافت پوست دست
   2. سازگار با محیط زیست
   3. عدم آلودگی آب
   4. فاقد مواد مضر و سرطان‌زا
   5. دارای قدرت پاک کنندگی بالا (برای شستشوی به مقدار کم اکتفا کنید)
   6. ضد حساسیت
   7. فاقد فرمالین
   8. به‌صورت لخته از روی دست لیز نمی‌خورد.
   9. به‌راحتی با آب از روی دست پاک می‌شود.

چه زمانی باید دست‌های خود را با مایع دستشویی بشوییم؟

همه افراد نیاز دارند در مواقعی از روز دست‌های خود را بشویند؛ برای مثل حتماً قبل از خوردن غذا نیاز است دست‌ها کاملاً تمیز باشند. برخی از مواردی که نیاز است حتماً دست‌ها را بشوییم عبارت‌اند از:

   1. صبح پس از بیدار شدن از خواب
   2. پیش از هر وعده غذایی و میان وعده‌ها
   3. پس از صرف غذا
   4. بعد از عطسه و سرفه
   5. پس از تعویض پوشک بچه
   6. قبل و بعد از رسیدگی به بیمار
   7. قبل و بعد از درمان بریدگی زخم
   8. پس از لمس حیوانات یا غذا دادن به آن‌ها
   9. پس از تمیز کردن محیط زندگی حیوانات
   10. بعد از دست زدن به زباله‌ها
   11. بعد از تمیز کردن محیط خانه
   12. بعد از استفاده از وسایل نقلیه عمومی و همچنین رانندگی
   13. پس از بازگشت به منزل از محل کار، مدرسه، خرید و…
   14. قبل و بعد از آشپزی
   15. قبل و بعد از غذا دادن به کودکان و یا سالمندان
   16. پس از استفاده از سرویس بهداشتی
   17. بعد از ورزش و بازی
   18. پیش از وضو گرفتن

نحوه صحیح شستن دست‌ها با مایع دستشویی

نحوه شستن صحیح دست‌ها، با سلامتی ما ارتباط مستقیمی دارد. حتماً به خاطر دارید که در زمان شیوع بیماری کرونا، توصیه اکید پزشکان، شستن صحیح و مداوم دست‌ها بود. با این روش میزان شیوع بیماری و انتقال آن به دیگران بسیار کاهش پیدا می‌کرد؛ بنابراین شستن صحیح دست بسیار اهمیت دارد.

برای شستن دست‌ها ابتدا دست‌های خود را با آب تمیز خیس کنید. سپس مقداری مایع ظرفشویی طبیعی روی دست بریزید و دست‌ها را روی هم بکشید. انگشتان شست، زیر ناخن‌ها، بین انگشتان، مچ دست و پشت دست‌ها باید کاملاً شسته شوند. این کار را به مدت 20 ثانیه انجام دهید. حالا دست‌هایتان را آب بکشید تا همه کف‌ها کاملاً پاک شوند. حین آبکشی دست، شیر آب را هم آب بکشید تا کف‌های موجود روی آن پاک شود و وقتی آب را می‌بندید، دوباره دستتان کثیف نشود.

حالا می‌توانید دست‌های خود را با یک حوله تمیز یا در هوای آزاد خشک کنید. البته قبل از خشک کردن دست‌ها به هیچ چیزی نباید دست بزنید. اعم از دستگیره در، لباس‌ها، موها و حتی شانه شخصی‌تان.

عوارض استفاده از مواد شوینده شیمیایی

پیشنهاد مطالعه: مقاله چوب مسواک طبیعی، خواص و نحوه استفاده از آن

انواع مایع دستشویی ایکومویست

همان‌طور که می‌دانید شرکت ایکومویست اولین تولیدکننده مایع دستشویی و سایر شوینده‌های بدون فرمالین و فاقد حساسیت است. این شرکت انواع مایع دستشویی را در رنگ‌ها و حجم‌های مختلف عرضه می‌کند. برخی از محصولات شرکت ایکومویست در زمینه مایع دستشویی عبارت است از:

خرید مایع دستشویی طبیعی

اولین نکته در خرید مایع دستشویی طبیعی، طبیعی و بدون فرمالین بودن آن است. چراکه فرمالین یک ماده مضر و سرطان‌زاست و در همه انواع مواد شوینده شیمیایی وجود دارد. ایکومویست به هیچ عنوان از این ماده در تولید محصولات خود استفاده نمی‌کند. دومین نکته خرید از فروشگاه‌های معتبر است. متأسفانه امروزه زمینه سوءاستفاده و تقلب بسیار گسترده است؛ بنابراین نیاز است تا در این امر دقت کنید و هر محصولی را با نام و عنوان طبیعی خریداری نکنید. برای خرید مایع دستشویی طبیعی ایکومویست می‌توانید به فروشگاه محصولات طبیعی و ارگانیک سفره سلامت مراجعه نمایید.

جمع‌بندی و سخن پایانی در باب مایع دستشویی

مایع دستشویی یکی از انواع مواد شوینده است که همه افراد برای تمیزی دست‌هایشان از آن استفاده می‌کنند؛ بنابراین حجم استفاده از این مواد و ورود آن به پساب‌ها بسیار زیاد است. اگر مایع دستشویی طبیعی نباشد، می‌تواند هم به انسان و هم به محیط زیست گیاهی و جانوری صدمه بزند. برای رهایی از این آسیب‌ها بهتر است از مایع دستشویی طبیعی استفاده کنیم. مضرات شوینده‌های شیمیایی آن‌قدر زیاد است که هر فردی با دانستن آن دیگر به سمت این مواد نمی‌رود. در عوض استفاده از محصولات بهداشتی طبیعی از جمله شوینده‌های طبیعی می‌تواند به جلوگیری از این مشکلات کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *