وبلاگ

36 عطر طبیعی مختلف + 7 خاصیت عطر طبیعی

مزایای عطر طبیعی

عطر طبیعی چیست؟

عطر طبیعی که یکی از انواع محصولات طبیعی است و برخی افراد آن را عطر ارگانیک نیز می‌نامند، نوعی عطر است که به‌طور مستقیم از اسانس و عصاره گل‌ها و گیاهان استخراج می‌شود و هیچ‌گونه ماده شیمیایی و نگه‌دارنده در تولید آن به کار نرفته است. از طرفی خود گیاهانی که از آن‌ها در تهیه عصاره استفاده شده نیز باید طبیعی باشند تا بتوان ادعا نمود که این عطرها واقعاً طبیعی هستند.

عطر طبیعی به دلیل پیوند عمیقی که با طبیعت دارد می‌تواند در درمان برخی از بیماری‌ها مفید باشد. به روش درمان بیماری با استفاده از عطر و رایحه گیاهان، آروماتراپی میگویند. این روش درمان از سال 1928 رواج یافته و بسیاری از کشورها نظیر فرانسه، ژاپن و حتی ایران از آن استفاده می‌کنند.

چرا نباید از عطر مصنوعی استفاده کنیم؟

عطرهای مصنوعی رایحه ماندگارتری دارند و در تولید و تهیه آن‌ها خلاقیت و شاید ظرافت بیشتری به کار گرفته شده است. با این وجود این نوع عطر به دلیل وجود مواد شیمیایی و پایه الکل، می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. کما اینکه تاکنون نیز این اتفاق افتاده است. همان‌طور که جسم و روح انسان می‌تواند با استفاده از رایحه و بوی خوش درمان شود، می‌تواند با مواد شیمیایی دچار مشکل و دردسر شود. این دردسرها همان عوارض و مضراتی است که از عطر شیمیایی و یا صنعتی نشئت می‌گیرد. برخی از این عوارض عبارت است از:

   • ناباروری در زنان و مردان
   • ایجاد انواع سرطان
   • بیماری‌های قلبی
   • دیابت
   • چاقی شکمی
   • افزایش کلسترول (عوارض 1 تا 6 به دلیل وجود دی اتیل فنالات در عطر مصنوعی و شیمیایی است)
   • افسردگی سیستم عصبی (به دلیل وجود ماده شیمیایی بنزالیدهید)
   • تحریک دستگاه تنفسی فوقانی و نارسایی تنفسی و سردرد (به دلیل وجود بنزیل الکل)
   • کم خونی و آسیب به کلیه و کبد (به دلیل وجود اتیل اَسِتانه)
   • ایجاد انواع آلرژی نظیر عطسه و حساسیت پوستی
   • اختلالات هورمونی
   • وجود برخی زباله‌های خطرناک در مواد تشکیل دهنده عطر شیمیایی

وجود این عوارض در انواع عطر مصنوعی باعث می‌شود نتوانیم به‌راحتی از عطر مصنوعی و شیمیایی استفاده کنیم. واضح است که این اتفاقات با یک بار استفاده رخ نمی‌دهد و استفاده مداوم و طولانی مدت از عطر شیمیایی این حوادث را رقم میزند. به همین دلیل بهتر است به‌جای آن، از عطر طبیعی و یا عطر ارگانیک استفاده کنیم تا به‌جای افزایش اختلالات و مشکلات، به درمان بیماری‌ها و اختلالات دست یابیم.

عطر طبیعی چیست؟

تفاوت عطر طبیعی و مصنوعی

منشأ تفاوت عطر طبیعی و مصنوعی، ترکیبات آن‌هاست. عطر طبیعی پایه گیاهی دارد و برای تثبیت رایحه و ماندگارتر شدن آن، از روغن‌های گیاهی استفاده می‌کنند؛ اما عطرهای مصنوعی بر پایه الکل و یا دی اتیل فنالات تولید می‌شوند که پیش از این مضرات آن را بررسی کردیم. وجود این مواد باعث ماندگاری بیشتر رایحه در عطر مصنوعی می‌شود که با مضرات زیادی همراه است.

مزایا و معایب عطر طبیعی

تا اینجا به بررسی عطر طبیعی و مصنوعی پرداختیم و کمی از مضرات و مزایای عطر مصنوعی و شیمیایی گفتیم. بهتر است در ادامه به بررسی عطر طبیعی و مزایا و معایب آن بپردازیم تا خواننده بتواند تصمیم گیری بهتری داشته باشد و در انتها با توجه به آنچه در این مقاله خوانده و دانسته‌های قبلی خود به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری بهتری برسد.

مزایا

   1. سمی نیستند.
   2. باعث اختلالات هورمونی نمی‌شوند.
   3. با محیط زیست سازگار هستند.
   4. بی‌خطر هستند.
   5. خواص رایحه درمانی و آروماتراپی دارند.
   6. حساسیت ایجاد نمی‌کنند.
   7. برخلاف عطرهای مصنوعی باعث جذب حشرات نمی‌شوند.

معایب

علی‌رغم مزایای زیادی که عطر طبیعی به همراه دارد، معایبی نیز وجود دارد که باید حتماً ذکر کنیم. چراکه همین چند نکته ممکن است برای برخی افراد، اهمیت زیادی داشته باشد؛ بنابراین قبل از خرید عطر طبیعی باید از مزایا و معایب آن اطلاع کافی داشت. معایبی که وجود دارد عبارت است از:

   • برای برخی افراد ممکن است حساسیت ایجاد کند.
   • تشخیص آن دشوار است و باید حتماً از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود.
   • در صورت خالص بودن قیمت آن بالاست.
   • در بیشتر موارد روغنی هستند و روی لباس لک می‌گذارند.
   • ماندگاری آن‌ها نسبت به عطر شیمایی کمتر است؛ زیرا الکل ندارند.

انواع عطر طبیعی

عطر طبیعی انواع و تنوع زیادی دارد. این تنوع هم در رایحه و هم در طبع عطر قابل مشاهده است. از آنجایی که عطرهای اصیل خاصیت درمانی دارند، فرد در هنگام خرید باید به طبع خود نیز دقت کند. توجه به طبع خود و طبع عطر، خاصیت درمانی آن را بیشتر می‌کند. انواع عطر طبیعی در سفره سلامت عبارت است از:

   1. ارکیده
   2. اسطوخودوس
   3. اقاقیا
   4. اکالیپتوس
   5. بابونه
   6. به لیمو
   7. بهار نارنج
   8. بیدمشک
   9. پرتقال
   10. توت فرنگی
   11. خیار
   12. رز رنگی
   13. رز طبیعی
   14. رز فرانسوی
   15. رزماری
   16. ریوند
   17. زعفران
   18. سنجد
   19. شبدر
   20. شکوفه سیب
   21. شکوفه هلو
   22. شمعدانی عطری
   23. شیرین بیان
   24. قهوه
   25. کاج
   26. گل یخ
   27. لیمو
   28. محمدی
   29. مریم
   30. نرگس
   31. نعناع فلفلی
   32. هل
   33. یاس بنفش
   34. یاس رازقی
   35. یاس سفید
   36. یاسمین

رایحه درمانی یا آروماتراپی

آروماتراپی یا رایحه درمانی یکی از شاخه‌های پزشکی به شمار می‌آید و روشی است که در آن از رایحه گل‌ها، گیاهان و دانه‌های مختلف برای درمان بیماری‌های جسمی و روحی استفاده می‌شود. این روش درمان که تا به امروز نتایج مثبت زیادی داشته است، به کمک روش‌های گوناگونی همچون ماساژ، کمپرس، اسپری، استحمام، استشمام و… انجام می‌گیرد. البته گاهی تنها با عطر زدن بر نقاط خاصی از بدن تأثیرات خوبی از عطر دریافت می‌شود.

عطر طبیعی و ارگانیک

بهترین نقاط بدن برای استفاده از عطر کجاست؟

شاید پیش از این کسی به شما گفته باشد که برای ماندگاری بیشتر عطر، آن را بر روی مچ دست خود بمالید. دلیل این توصیه، جریان خون بیشتر و همچنین گرم‌تر بودن نقاط نبض‌دار است که به ماندگاری رایحه عطر کمک می‌کند. سایر نقاطی از بدن که برای عطر زدن مناسب هستند عبارت است از:

   • مچ دست
   • گردن
   • پشت گوش
   • مچ پا
   • داخل آرنج دست
   • پشت زانو

آیا عطر طبیعی همان عطر ارگانیک است؟

پاسخ منفی است. عطر ارگانیک متفاوت از عطر طبیعی است. عطر ارگانیک از گیاهان ارگانیک و به روش ارگانیک تهیه می‌شود اما عطر طبیعی با استفاده از گیاهان طبیعی. برای دانستن تفاوت این دو عطر نیاز است که تفاوت ارگانیک و طبیعی را بدانید.

به‌طور اجمالی می‌توان گفت محصولات ارگانیک محصولاتی هستند که در هیچ‌یک از مراحل تولید نظیر کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی آن، از مواد شیمیایی نظیر انواع کود شیمیایی استفاده نشده است. به‌علاوه در فرآوری آن‌ها از مواد شیمیایی و نگه‌دارنده استفاده نمی‌شود؛ اما محصولات طبیعی به مراحل کاشت حساس نیستند و همین که منشأ ماده، طبیعی باشد کفایت می‌کند. در عوض در هنگام فرآوری محصول، هیچ ماده شیمیایی نظیر هورمونها و نگه‌دارنده به محصول اضافه نمیکند.

در نتیجه محصولات طبیعی و محصولات ارگانیک یکی نیستند و تفاوت‌هایی دارند. عطر طبیعی نیز این‌گونه است در تهیه آن، مواد کاملاً طبیعی و از دل طبیعت به کار می‌رود و مواد شیمیایی و آزمایشگاهی به آن افزوده نمی‌شود.

خرید عطر طبیعی

پس از بررسی انواع عطر در این مقاله، شاید این سؤال به ذهن شما برسد که عطر طبیعی را از کجا باید خرید. پاسخ این سؤال این است که برای اطمینان از طبیعی بودن عطر لازم است آن را از فروشگاه‌های معتبر و برندهای معتبر خریداری نمایید. نشانه‌ای از معتبر بودن محصولات، دارا بودن نشان ارگانیک است. هرچند که عطر طبیعی، ارگانیک نیست اما فروشگاه‌های ارگانیکی که دارای نشان ارگانیک از سمت انجمن ارگانیک ایران هستند قابل اعتمادتر هستند. از طرفی شناخت برندهای طبیعی می‌تواند در خرید بهتر به شما کمک کند.

جمع‌بندی و سخن پایانی

عطر یکی از محصولاتی است که بیشتر افراد به‌طور روزانه از آن استفاده می‌کنند. به همین دلیل طبیعی یا شیمیایی بودن آن به‌طور مستقیم بر سلامتی جسم و روح تأثیر می‌گذارد. انتخاب عطر طبیعی می‌تواند تأثیر مستقیمی روی نشاط و روحیه شما داشته باشد. البته توجه داشته باشید که بهتر است عطر طبیعی خود را با توجه به طبع خود انتخاب کنید تا علاوه بر داشتن رایحه مطلوب، به افزایش سطح سلامتی خود نیز کمک کنید. فروشگاه محصولات طبیعی سفره سلامت در این راستا در کنار شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *