وبلاگ

روغن آفتابگردان ارگانیک و 35 خاصیت باورنکردنی!

روغن آفتابگردان فرابکر ارگانیک

روغن آفتابگردان ارگانیک چیست؟

روغن آفتابگردان ارگانیک روغنی است که از مغز چرب تخمه آفتابگردان ارگانیک گرفته می‌شود. این روغن خوراکی ارگانیک از روغن‌های معمول در آشپزی است که برای سرخ کردن و پخت‌وپز تولید و استفاده می‌شود. در این متن به بررسی این محصول ارگانیک و خواص آن می‌پردازیم؛ اما پیش از آن لازم است به مفهوم ارگانیک بپردازیم تا بدانیم چه تفاوتی بین محصولات ارگانیک و سایر محصولات وجود دارد و اصلا چرا باید از محصولات ارگانیک استفاده کنیم.

کشاورزی ارگانیک چیست؟

محصولات ارگانیک به محصولاتی گفته می‌شود که با استفاده از کشاورزی ارگانیک تهیه می‌شود. در کشاورزی ارگانیک برای رشد محصولات و جلوگیری از آفت‌زدگی، از هیچ ماده یا کود شیمیایی استفاده نمی‌شود. به‌این‌ترتیب مواد شیمیایی وارد خاک نمی‌شود. خاک سالم، محصول سالم به وجود می‌آورد و بافت گیاه را عاری از هرگونه مواد شیمیایی می‌کند. در نتیجه محصول به‌دست‌آمده سالم و خالی از هرگونه ماده شیمیایی است.

محصول سالم، سلامتی را افزایش می‌دهد و از به وجود آمدن بیماری‌هایی که بر اثر کودهای شیمیایی در بدن انسان به وجود می‌آید، جلوگیری می‌کند. چراکه کودهای شیمیایی در قبال محصول بیشتر، مواد شیمیایی را وارد خاک کرده و از طریق خاک، وارد بافت گیاهان می‌کند. گیاهیان این مواد را در خود حفظ کرده و به انسان منتقل می‌کنند. کشاورزی ارگانیک با روش‌هایی که دارد از این آسیب جلوگیری می‌کند. علاوه بر آن، محصولات ارگانیک دارای خواص ویژه‌ای هستند که محصولات غیر ارگانیک از آن بی‌بهره‌اند. یکی از این خواص، وجود آنتی‌اکسیدان فراوان در محصولات ارگانیک است.

روغن آفتابگردان فرابکر ارگانیک

روغن آفتابگردان فرابکر ارگانیک یکی از انواع روغن‌های خوراکی است که روش تهیه آن با سایر روغن‌ها متفاوت است. در حقیقت در تهیه روغن فرابکر، هیچ تصفیه‌ای صورت نمی‌گیرد و به همین دلیل، تمامی خواص ناب و بکر روغن حفظ می‌شود. از طرفی در تهیه روغن ارگانیک از روش پرس سرد و فشار مکانیکی استفاده می‌شود. ابن روش خواص دانه را حفظ می‌کند و از تأثیرات منفی بر آن جلوگیری می‌نماید. به همین دلیل است که روغن ارگانیک تفاوت زیادی با روغن‌های معمولی دارد و خواص آن بیشتر و بهتر از سایر محصولات، به‌خصوص روغن‌های ترا ریخته است.

روغن آفتابگردان فرابکر ارگانیک

پیشنهاد مطالعه: مقاله روغن کلزا ارگانیک و 24 خاصیت مهم آن که باید بدانید!

خواص روغن آفتابگردان فرابکر ارگانیک

روغن آفتابگردان یک روغن گیاهی است که سرشار از اسید چرب غیراشباع بوده و منبع خوبی برای تأمین انرژی جهت سوخت‌وساز بدن است. این روغن در کاهش سطح کلسترول بد خون نیز مؤثر است. در ادامه خواص روغن آفتابگردان فرابکر ارگانیک را بررسی می‌کنیم.

    1. سرشار از چربی‌های غیراشباع
    2. کاهش کلسترول بد خون
    3. دارای آنتی‌اکسیدان
    4. تقویت غشای سلولی
    5. افزایش قدرت مقابله با عفونت‌ها در بدن
    6. بهبود هضم
    7. رفع یبوست
    8. دارای پروتئین و کمک به ترمیم بافت‌ها و آنزیم‌های بدن
    9. منبع ویتامین E و K
    10. کاهش خطر بیماری‌های قلبی
    11. دارای امگا3، 6 و 9
    12. ضد جوش و آکنه
    13. دارای اثر ضدالتهابی در استفاده موضعی
    14. بهبود زخم‌ها
    15. بهبود سلامت قلب
    16. تقویت سیستم ایمنی بدن
    17. بهبود سلامت پوست
    18. پیشگیری از سرطان
    19. محافظت از بدن در برابر آسم
    20. رفع سرماخوردگی
    21. بهبود یرقان
    22. تب بر
    23. کاهش شدت گرگرفتگی در زنان یائسه
    24. کاهش خطر ابتلا به دیابت و تنظیم سطح قند خون در افراد دیابتی
    25. تقویت دیواره غشایی پوست
    26. کاهش حساسیت پوست نسبت به آفتاب
    27. کاهش اثرات آفتاب‌سوختگی
    28. سلامت سیستم عصبی
    29. مناسب برای افراد دارای کبد چرب
    30. کاهش فشارخون
    31. پیشگیری از تصلیب شریان‌های خون
    32. ایجاد درخشندگی در پوست
    33. محافظت از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد
    34. تولید آنزیم‌ها و هورمون‌های حیاتی
    35. نقطه دود بالا و مناسب برای سرخ کردن

وجود این همه خاصیت در روغن آفتابگردان فرابکر ارگانیک باعث شده است این روغن به یک روغن ایده‌آل تبدیل شود و محبوب و مورداستفاده عموم قرار گیرد. همچنین قیمت روغن آفتابگردان ارگانیک نسبت به سایر روغن‌ها بسیار مناسب‌تر است و این امر، دسترسی آن را برای همگان آسان می‌کند.

موارد مصرف روغن آفتابگردان

روغن آفتابگردان ارگانیک در موارد مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این موارد شامل

    1. پخت‌وپز
    2. سرخ کردن
    3. پوست و مو و زیبایی

است.

   • پخت‌وپز

روغن آفتابگردان ارگانیک مناسب برای انواع مصارف پخت‌وپز و سالاد است و به دلیل ویتامین‌ها و مواد معدنی و خواص درمانی ویژه‌ای که دارد، یک روغن کامل است و می‌تواند توقع افراد راجع به یک روغن خوب را برآورده نماید.

   • سرخ کردن

روغن آفتابگردان برای سرخ کردن مناسب است اما باید هنگام سرخ کردن حرارت را کم کنید تا مبادا روغن بسوزد و دود کند. هرچند این حالت در روغن آفتابگردان بسیار به‌ندرت دیده می‌شود.

   • پوست و مو و زیبایی

روغن آفتابگردان ارگانیک علاوه بر مصارف آشپزی برای مصارف زیبایی نیز مناسب است؛ برای مثال استفاده از آن به‌عنوان یک مرطوب‌کننده و آب‌رسان برای پوست صورت موجب لطافت پوست می‌شود. همچنین استفاده از آن به‌عنوان ماسک مو می‌تواند شکنندگی آن را برطرف نموده و با موخوره مقابله کند. علاوه بر آن باعث رفع خشکی پوست سر و درخشندگی موها می‌شود.

مواد معدنی موجود در روغن آفتابگردان

روغن آفتابگردان ارگانیک دارای مواد معدنی فراوانی است که موجب افزایش خواص مثبت آن می‌شود. برخی از این مواد عبارت‌اند از:

   • کلسیم
   • آهن
   • پتاسیم
   • انواع ویتامین
   • نیاسین
   • سلنیوم
   • ریبوفلاوین
   • بتاکاروتن

روغن آفتابگردان فرابکر ارگانیک

پیشنهاد مطالعه: مقاله تفاوت ارگانیک و طبیعی چیست؟

ارزش غذایی روغن آفتابگردان

علاوه بر مواد معدنی، این روغن ارزش غذایی خوبی دارد. ارزش غذایی روغن آفتابگردان به ازای یک قاشق غذاخوری به‌صورت زیر است:

   • انرژی: ۱۲۰ کیلوژول
   • چربی کل: ۱۴ گرم
   • چربی اشباع‌شده: ۱ گرم
   • چربی غیراشباع: ۱۳ گرم
   • کربوهیدرات کل: ۰ گرم
   • فیبر: ۰ گرم
   • ویتامین ای: ۶ میلی‌گرم

مضرات استفاده بیش‌ازحد از روغن آفتابگردان

مصرف بیش‌ازحد هر ماده غذایی هرچند سالم باشد می‌تواند موجب افزایش برخی مواد معدنی در بدن شود و در نتیجه مشکلاتی را به وجود آورد؛ برای مثال روغن آفتابگردان ارگانیک سرشار از امگا 6 است. مصرف بیش‌ازحد امگا 6 می‌تواند باعث بروز التهاب شود. به همین دلیل باید از مصرف بیش‌ازحد آن خودداری کرد.

بهترین روغن آفتابگردان ارگانیک

روغن آفتابگردان یکی از انواع روغن‌های خوراکی گیاهی است که برای سلامت قلب و پیشگیری از بیماری‌های قلبی بسیار مناسب است اما این روغن انواع مختلفی دارد. برای یافتن بهترین روغن آفتابگردان ارگانیک از میان انواع آن، باید بدانیم کدام مورد خواص بیشتری دارد و برای سلامتی مناسب‌تر است. بی‌تردید روغنی که از فیلترهای تصفیه صنعتی نگذشته باشد و خواص خود را از دست نداده باشد روغن بهتری است. این ویژگی در روغن آفتابگردان فرابکر ارگانیک دیده می‌شود؛ بنابراین روغن آفتابگردان فرابکر ارگانیک بهترین روغن آفتابگردان است و برای افرادی که به خاصیت مواد غذایی اهمیت می‌دهند مناسب‌تر است.

جمع‌بندی و سخن پایانی

روغن آفتابگردان ارگانیک یکی از روغن‌های خوراکی گیاهی است که از مغز تخمه آفتابگردان ارگانیک به روش پرس سرد و تحت‌فشار مکانیکی به دست می‌آید. این روغن خواص زیادی برای سلامت پوست، مو، قلب و سایر اندام‌های داخلی بدن دارد. از این روغن می‌توان در پخت‌وپز، سالاد و حتی سرخ کردن استفاده نمود. به‌طورکلی استفاده از محصولات ارگانیک به دلیل آنتی‌اکسیدان بالایی که دارند برای سلامتی بسیار مفید هستند. برای خرید روغن آفتابگردان ارگانیک و یا خرید محصولات ارگانیک دیگر می‌توانید به فروشگاه محصولات ارگانیک سفره سلامت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *