وبلاگ

عسل چهل گیاه ارگانیک، یک شاهکار از زنبور عسل!

خواص عسل چهل گیاه در کاهش دردهای میگرنی و رفع بی‌خوابی

عسل چهل گیاه چیست؟

عسل چهل گیاه ارگانیک یکی از انواع عسل ارگانیک است که زنبور عسل آن را با تغذیه از شهد گل‌های مختلف می‌سازد. بسیاری از افراد فکر می‌کنند چهل گیاه مختلف در تهیه این عسل نقش داشته است؛ اما بهتر است بگوییم عدد چهل در ترکیب این واژه، نماد کثرت است و نه خود عدد. عسل چهل گیاه با نام عسل چند گیاه نیز شناخته می‌شود.

برای تهیه عسل ارگانیک، زنبورهای کارگر به دشت‌های اطراف کندو پرواز و از شهد گل‌های آن نواحی تغذیه می‌کنند. برای مثال اگر گل‌های اطراف کندو آویشن باشند، عسل حاصل، عسل آویشن خواهد بود. سایر عسل‌ها نیز به همین شیوه نام‌گذاری می‌شوند. حال اگر دشت‌های اطراف کندو دارای تنوع زیادی از گل‌ها نظیر آفتابگردان، اقاقیا، آویشن، بابونه، سیاه دانه و… باشد، به عسلی که از مجموع آن‌ها به دست می‌آید، عسل چهل گیاه یا چند گیاه میگویند.

عسل چهل گیاه شامل چه گیاهانی است؟

شاید برای شما هم مانند بسیاری از مخاطبان ما این سؤال پیش بیاید که عسل چهل گیاه ارگانیک شامل چه گیاهانی است. گیاهانی که زنبور عسل از آن‌ها تغذیه می‌کند ممکن است بسیار متفاوت باشد اما آنچه معمولاً در دشت‌های مربوط به عسل چهل گیاه وجود دارد، شامل گیاهان زیر است:

   • عناب
   • اسطوخودوس
   • آفتابگردان
   • اقاقیا
   • آویشن
   • بابونه
   • رزماری
   • گل سرخ
   • بلوط
   • بهار نارنج
   • جعفری
   • ریحان
   • زرشک
   • سیاه دانه
   • شوید
   • کنار
   • گون
   • گشنیز
   • مرکبات
   • یونجه
   • و…

زنبور عسل از شهد گل‌ها و گیاهان بالا تغذیه می‌کند و در حقیقت عسلی مخلوط می‌سازد که شامل خواصی چند از هر گیاه است. به همین دلیل عسل چهل گیاه ارگانیک می‌تواند خواص درمانی و تغذیه‌ای فوق‌العاده‌ای داشته باشد. در ادامه به بررسی این خواص می‌پردازیم.

خواص عسل چهل گیاه ارگانیک

در مقالات پیشین به بررسی خواص عسل آویشن و عسل گون پرداختیم و دیدیم که این دو عسل به دلیل خواص دارویی گیاه پایه و همچنین ارگانیک بودن آن، خواص بسیار زیادی را دارا هستند. اکنون که عسل چهل گیاه علاوه بر این دو گیاه دارویی، چندین گل دیگر را نیز در خود دارد، خواص آن به چه میزان خواهد بود؟

به‌طورکلی خواص عسل چهل گیاه ارگانیک شامل موارد زیر است:
   1. غضروف سازی
   2. ترمیم کننده مفاصل
   3. کاهش دردهای استخوانی
   4. درمان آرتروز
   5. تقویت سیستم ایمنی
   6. کاهش نفخ
   7. بهبود ناراحتی‌های روده
   8. بهبود گرفتگی‌های عروق
   9. تقویت حافظه
   10. تقویت مغز و اعصاب
   11. تنظیم فشار خون
   12. تسکین دردهای مختلف
   13. ضد سرفه
   14. ضد تب
   15. ضد تشنج
   16. نرم کننده سینه
   17. بهبود تنگی نفس
   18. بهبود سرماخوردگی
   19. مسکن میگرن
   20. تقویت بینایی
   21. درمان رعشه
   22. ضد صرع
   23. افزایش انرژی
   24. تقویت قوای جنسی
   25. درمان سریع زخم‌ها
   26. دارای خواص آنتی اکسیدانی
   27. تقویت و پاک‌سازی پوست
   28. ضد سرطان
   29. کنترل و بهبود اسپاسم
   30. خون‌ساز
   31. تصفیه کننده خون
   32. پاک‌سازی کبد
   33. درمان زخم معده
   34. برطرف کننده ترش کردن معده
   35. کنترل اسید معده
   36. ضد ورم و عفونت روده
   37. درمان یبوست
   38. ضد سنگ کلیه
   39. ضد سنگ مثانه
   40. تنظیم خواب و رفع بی‌خوابی
   41. تقویت سیستم گردش خون
   42. رفع یا کاهش پوکی استخوان
   43. پیشگیری از سرطان پروستات
   44. ضد عفونت دهان
   45. ضد باکتری و قارچ
   46. درمان پوسیدگی لثه
   47. پیشگیری از بیماری‌های قلبی
   48. رفع ناراحتی‌های عصبی
   49. کاهش کلسترول خون
   50. افزایش شیر مادر
   51. حاوی ویتامین‌های C، A، K
   52. برطرف کننده سنگ صفرا
   53. بهبود عارضه‌های مجاری ادراری
   54. تقویت مو با ماسک این عسل
   55. رفع آکنه با ماسک این عسل
   56. درمان زگیل‌های پوستی
   57. تأثیر مثبت بر واریس رگ‌ها

توجه کنید که این خواص برای عسل چهل گیاه ارگانیک برشمرده شده است و نمی‌توان از عسل‌های تقلبی موجود در بازار، انتظار چنین خواصی را داشت. برای خرید عسل ارگانیک و یا طبیعی چندین راه تشخیص وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت؛ اما پیش از آن بهتر است مشخصات عسل چهل گیاه را بررسی کنیم تا در هنگام خرید دچار اشتباه نشویم.

عسل چهل گیاه ارگانیک، طعمی طبیعی و پر از خاصیت

پیشنهاد مطالعه: مقاله 17 مزیت استفاده از محصولات طبیعی

مشخصات عسل چهل گیاه

چندین نوع عسل ارگانیک و طبیعی وجود دارد که هرکدام دارای خواص منحصربه‌فردی است. برای اینکه بتوانیم عسل مورد نیاز خود را خریداری کنیم، بهتر است ابتدا ویژگی‌های آن را بشناسیم.

هر عسل دارای 5 مؤلفه است که برای شناسایی می‌توان از آن‌ها کمک گرفت. این مؤلفه‌ها شامل موارد زیر است:

   • طبع
   • طعم
   • رنگ
   • عطر
   • منطقه برداشت

هر یک از این مؤلفه‌ها می‌تواند برای هر عسل، منحصربه‌فرد باشد.

طبع

طبع عسل چهل گیاه ارگانیک گرم است. این ویژگی باعث می‌شود بسیاری از بیماری‌ها به وسیله این خوراکی درمان شوند. طب سنتی معتقد است بسیاری از بیماری‌هایی که امروزه مردم با آن مواجه هستند، به دلیل غلبه سردی یا بلغم بر بدن است. به همین دلیل نسخه‌های طب سنتی بیشتر بر پایه عسل طبیعی و یا ارگانیک نوشته می‌شود و نتیجه مثبت نیز دارد. اگر افراد بتوانند خوراک و طبع خود را به سمت اعتدال ببرند، بسیاری از بیماری‌ها درمان می‌شود. یکی از این راه‌حل‌ها برای رفع سردی و درمان بیماری‌ها، استفاده از عسل ارگانیک است.

طعم

ممکن است شما از طعم‌های بسیار شیرین رضایت نداشته باشید و علاقه‌مند به خوراکی‌هایی با شیرینی کمتر باشید. در این صورت عسل چهل گیاه می‌تواند گزینه مناسب‌تری برای شما باشد. چراکه دارای طعم ملایم است.

رنگ

هرچند که نمی‌توان عسل را از رنگ آن شناسایی کرد و گاهی به دلایل مختلف، رنگ عسل‌های تولید شده توسط زنبورهای نواحی مختلف، متفاوت است، اما در بیشتر مواقع، رنگ عسل چهل گیاه ارگانیک زردرنگ است؛ بنابراین کهربایی رنگی است که به این عسل نسبت می‌دهند.

عطر

عسل چهل گیاه ارگانیک از شهد گل‌های بسیار زیادی تهیه شده است؛ بنابراین پیچیدگی در عطر آن طبیعی به نظر می‌رسد. در کنار این پیچیدگی، دلپذیری یکی دیگر از ویژگی‌های عطر این عسل است.

منطقه برداشت

دامنه جنوبی زاگرس در استان فارس، منطقه برداشت عسل چهل گیاه ارگانیک است. این عسل در دو نوبت بهار و پاییز از این منطقه قابل برداشت است.

انواع عسل چهل گیاه در فروشگاه محصولات ارگانیک

فروشگاه محصولات طبیعی و ارگانیک سفره سلامت بهترین برندهای عسل را فراهم آورده است. این محصولات با عنوان‌های

به فروش می‌رسد.

نکات مهم هنگام خرید عسل چهل گیاه

برخی از افراد فکر می‌کنند اگر عسل شکرک بزند، به معنای تقلبی بودن آن است. درحالی که عسل تقلبی به هیچ عنوان شکرک نمی‌زند و در واقع عسل طبیعی و ارگانیک است که این ویژگی را دارد. هر عسل بسته به گیاهی که از آن تولید شده، در بازه زمانی مشخصی شکرک میزند. این بازه زمانی برای عسل چهل گیاه ارگانیک حدود 4 ماه است؛ یعنی 4 ماه پس از تولید، شروع به شکرک زدن می‌کند.

یکی دیگر از نکاتی که باید در هنگام خرید عسل چهل گیاه ارگانیک به آن توجه داشته باشید، وجود انواع مختلفی از تقلب است. افراد زیادی برای کسب درآمد اقدام به تولید عسل تقلبی می‌کنند. برای اینکه گرفتار چنین افرادی نشوید، عسل مورد نیاز خود را از فروشگاه‌های معتبر و برندهای شناخته شده و باصداقت تهیه کنید. یکی از این فروشگاه‌ها، فروشگاه محصولات ارگانیک سفره سلامت است. این فروشگاه انواع محصولات ارگانیک خود را از برندهای معتبر و با دقت کامل انتخاب می‌کند.

از آنجایی که خریدار در هنگام خرید نمی‌تواند عسل را بیازماید، برای اطمینان از ارگانیک یا طبیعی بودن عسل، بهتر است از فروشنده برگه آزمایش عسل را درخواست کند. این برگه نشان دهنده طبیعی و سالم بودن عسل است و به مشتری اطمینان می‌دهد که تقلبی در کار نیست.

پس از خرید عسل نیز می‌توانید آن را به روش‌های مختلف آزمایش کنید. یکی از ساده‌ترین راه‌های آزمایش طبیعی بودن عسل، حل کردن آن در آب ولرم است. برای این آزمایش، یک قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان آب ولرم حل کنید. اگر انحلال پذیری به‌سرعت انجام شد، به این معنی است که عسل شما تقلبی است؛ اما اگر در هنگام حل شدن، توده‌هایی از عسل در آب باقی ماند، عسل شما طبیعی است.

جمع‌بندی و سخن پایانی

عسل چهل گیاه ارگانیک یکی از محصولات ارگانیک است که خواص زیادی دارد. خواص این عسل، وجود آن را برای هر خانه‌ای ضروری می‌کند. برای بهره‌مندی از این خواص لازم است آن را به‌صورت طبیعی و یا ارگانیک تهیه کنید. تهیه عسل ارگانیک باید از فروشندگان معتبر و برندهای شناخته شده و باصداقت صورت بگیرد. فروشگاه محصولات ارگانیک سفره سلامت عسل چهل گیاه ارگانیک را از شرکت‌ها و برندهای معتبر تهیه نموده و در اختیار مشتریان عزیز قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *