وبلاگ

شیرین کننده نوشیدنی کم کالری جایگزین طبیعی برای قند و شکر

شیرین کننده نوشیدنی کم کالری

شیرین کننده نوشیدنی استویا جایگزین قند و شکر

شیرین کننده نوشیدنی کم کالری، یکی از انواع شیرین کننده‌ رژیمی است. بسیاری از افراد دوست دارند در همگام استفاده از نوشیدنی‌ها، آن‌ها را شیرین کنند؛ چراکه بسیاری از نوشیدنی‌ها نظیر قهوه و انواع دمنوش، طعمی تلخ دارند. استفاده از شکر برای بهتر کردن این نوشیدنی‌ها اگرچه راه‌حلی همیشه در دسترس است، اما مضراتی دارد که باعث می‌شود مشکلات زیادی به سراغ فرد بیاید. برای جایگزین کردن یک گزینه بهتر، استفاده از شیرین کننده نوشیدنی استویا پیشنهاد می‌شود.

استویا چیست؟

این شیرین‌کننده با استفاده از گیاه استویا شیرین می‌شود. استویا یک گیاه بومی آمریکای جنوبی است که به‌عنوان شیرین‌کننده در انواع مواد غذایی و دارویی کاربرد دارد. جالب است بدانید میزان قند موجود در استویا صفر است و همچنین کالری بسیار ناچیزی دارد. به همین دلیل است که به‌عنوان شیرین کننده نوشیدنی کم کالری و بدون قند مورد استقبال قرار گرفته است.

مزایای استفاده از شیرین کننده نوشیدنی کم کالری

علاوه بر این موارد، استویا خواص دیگری نیز دارد؛ از جمله:

   • طعم مطبوع

این شیرین‌کننده طبیعی طعم مطلوبی دارد. طعم استویا مشابه شکر است و بنابراین، طعم نوشیدنی را نیز از بین نمی‌برد.

   • غنی‌شده با پروبیوتیک

پروبیوتیک موجود در شیرین کننده نوشیدنی استویا باعث هضم بهتر و بهبود دستگاه گوارش می‌شود.

   • بدون عوارض بودن

حتماً با عوارض شکر آشنا هستید، این ماده افزودنی باعث‌وبانی دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی است؛ اما شیرین کننده نوشیدنی استویا هیچ عوارضی برای سلامتی ندارد و در مقابل آن، برای بهبود برخی بیماری‌ها نظیر فشارخون بالا می‌توان از آن استفاده نمود.

   • کمک به لاغری

افرادی که به دنبال کاهش وزن و لاغری هستند، معمولاً با مصرف هر ماده غذایی، کالری دریافتی خود را بررسی می‌کنند. شیرین کننده نوشیدنی کم کالری، کالری بسیار ناچیزی دارد و بنابراین نیاز نیست که فرد، نگران مصرف نوشیدنی‌هایی باشد که به همراه آن‌ها، از این ماده استفاده می‌کند.

شیرین کننده نوشیدنی کم کالری

پیشنهاد مطالعه: مطالعه 15 عرق گیاهی برای لاغری بی‌خطر 

   • مقابله با دیابت

مصرف هرگونه قند و شکر و شیرینی برای افراد دیابتی ممنوع است؛ چراکه این مواد، میزان گلوکز خون را به‌شدت افزایش می‌دهند. افراد مبتلا به دیابت می‌توانند با جایگزین کردن شیرین کننده نوشیدنی کم کالری، مثل سایر افراد، نوشیدنی خود را شیرین کنند؛ بدون اینکه نگران بالا رفتن قند خون خود باشند. نصف قاشق چای‌خوری از این ماده، می‌تواند نوشیدنی شما را شیرین کند و نیازی نیست چندین قاشق از آن را داخل نوشیدنی خود بریزید.

   • کاهش فشارخون

طبق بررسی‌ها و آزمایشات انجام‌شده در چین، مصرف شیرین‌کننده استویا باعث کاهش فشارخون افرادی شد که روزانه مقداری از این شیرین‌کننده استفاده می‌کردند. البته این ماده به‌عنوان داروی فشارخون تجویز نمی‌شود، اما مصرف همیشگی آن باعث کاهش فشارخون می‌شود.

   • عدم ایجاد پوسیدگی دندان‌ها

علی‌رغم شیرین بودن استویا، ترکیبات شیرین شده با آن، باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود. به‌این‌ترتیب، می‌توان بدون نگرانی از خرابی دندان‌ها از شیرین کننده نوشیدنی کم کالری استویا استفاده کرد.

انواع شیرین کننده نوشیدنی

برای استفاده از شیرین کننده نوشیدنی کم کالری، چند گزینه پیش رو دارید:

   1. پودر شیرین‌کننده نوشیدنی دیابتی
   2. پودر شیرین کننده نوشیدنی ساشه در تعداد مختلف

پودر شیرین‌کننده به‌صورت بسته‌های 100 گرمی، 300 گرمی و 420 گرمی بسته‌بندی می‌شود. در بسته‌های ساشه‌ای نیز تعداد 50، 60 و 120 عدد موجود است. بسته 50 عددی مخصوص افرادی است که از رژیم کتو پیروی می‌کنند. به همین دلیل تعداد آن کم‌تر است.

ترکیبات بسته‌های ساشه و پودرهای دیگر فرقی با هم ندارند و تنها تفاوت آن‌ها در نحوه بسته‌بندی آن است. برای شیرین کردن انواع نوشیدنی سرد و گرم، کافی است نصف قاشق چای‌خوری از پودر شیرین کننده نوشیدنی کم کالری را در آن حل کنید و یا یک ساشه را داخل نوشیدنی خود بریزید. این شیرین‌کننده طعمی بسیار قوی دارد و لازم نیست برای شیرین کردن، مقدار زیادی از آن را استفاده کنید.

جمع‌بندی

برای حفظ سلامتی خود و کمک به بهبود آن، بهتر است قند و شکر را از سبد غذایی خود حذف نموده و مواد طبیعی را جایگزین آن کنید. یکی از این مواد، شیرین کننده نوشیدنی کم کالری استویا است که میزان قند آن صفر بوده و کالری ناچیزی دارد. برای خرید شیرین کننده نوشیدنی استویا می‌توانید به فروشگاه محصولات ارگانیک سفره سلامت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *